Popis

Chlamydiaceae sú gram-negatívne, aerobné baktérie typické obligátnym vnútrobunkovým životom. Sú infekčné pre veľa cicavcov. Ich bunka je nepohyblivá, guľovitého alebo tyčinkovitého tvaru. Sú to energetické parazity, ktoré na syntézu ATP využívajú hostiteľskú bunku. Rodina Chlamydiaceae sa delí na dva rody: ChlamydiaChlamydophila.

Chlamydia

  • Chlamydia muridarum (škrečky a myši)
  • Chlamydia suis (sviňa)
  • Chlamydia trachomatis (človek)

 Chlamydophila

  • Chlamydophila abortus (u cicavcov vrátane ľudí, endemický výskyt medzi prežúvavcami, ako sú kravy a ovce, môže spôsobiť potrat u koňí, králikov, morčiat, myší, ošípaných a ľudí)
  • Chlamydophila caviae (morčatá)
  • Chlamydophila felis (mačky, bola zaznamenaná zoonotická infekcia ľudí felis)
  • Chlamydophila pecorum  (cicavce: hovädzí dobytok, ovce a kozy (prežúvavce), koaly (vačkovce) a ošípané)
  • Chlamydophila pneumoniae (človek)
  • Chlamydophila psittaci (vtáky- psitakóza, zaznamenaný prenos na ľudí-respiračná psitakóza, medzi potenciálnych hostiteľov patria diviaky a domáca hydina, ako aj hovädzí dobytok, ošípané, ovce a kone)

Každý druh infikuje iného hostiteľa a môže zapríčiniť široké spektrum chorôb, v závislosti od hostiteľa. Niektoré druhy chlamýdii ako napr. C. abortusC. caviaeC. felisC. muridarumC. pecorum, a C. psittaci sú dôležité patogény, ktoré zapríčiňujú vysokú chorobnosť u cicavcov. Napríklad C. abortus zapríčiňuje potrat u cicavcov, vrátane človeka. C. trachomatis je pôvodcom infekcií, ktoré sú prenášané sexuálne (často označované ako „Chlamýdia“) a tiež je príčinou trachómu, infekčnej choroby oka, ktorá sa šíri očami, nosom a hrdlom. Dôležité je, že u niektorých  druhov  (C. felis, C. psittaci) bol zaznamenaný zoonotický prenos, tým pádom predstavujú významné infekčné riziko aj pre ľudí.

 

Klinické príznaky

Je dôležité vedieť, že infekcia chlamýdiami môže prebiehať bez akýchkoľvek symptómov. Príznaky ochorenia závisia od typu chlamýdie a druhu infikovaného jedinca. U infikovaných ľudí sa zvyknú prejavovať nasledujúce príznaky: bolesť alebo pálenie počas močenia, bolesť počas sexu, bolesť dolnej časti brucha, abnormálny výtok z pošvy (môže byť žltkastý a silne zapáchajúci), hnis alebo vodnatý / mliečny výtok z penisu, opuchnuté alebo citlivé semenníky, bolesť, výtok a/alebo krvácanie okolo konečníka.

Pri infekcii očí chlamýdiou, môže dôjsť k sčervenaniu, svrbeniu alebo môžete mať výtok. Niekedy chlamýdiové infekcie v krku spôsobujú bolesť, ale sú zriedkavé.

 

Prenos

Chlamydiaceae primárne infikujú slizničné povrchy hostiteľov (ľudí i zvierat).

Prenos je odlišný od druhu k druhu:

  • C. trachomatis– je známy pôvodca očných a genitálnych pohlavne prenosných chorôb. Infekcia sa prenáša výtokom z očí alebo z nosa infikovaných osôb.

Môžu sa prenášať – priamym kontaktom, pohlavným stykom, vaginálnym pôrodom (ak je matka infikovaná), oblečením alebo hmyzom.

  • C. pneumoniae: sa podieľa na komunite získanej pneumónii u ľudí. Prenos respiračných sekrétov z človeka na človeka
  • C. psittaci: Prenos choroby z jedného hostiteľa na druhého je primárne vzduchom. Infikované vtáky vylučujú baktérie v sekrétoch z nosa a očí, môžu sa vyskytovať aj v truse a v prachu z peria. Hoci je psitakóza zriedkavé ochorenie u ľudí, prenos Chlamydia psittaci z vtákov na človeka sa v niektorých prípadoch potvrdil. Infekcia tejto baktérie je nebezpečná pre staršie, choré, imunosupresívne osoby a tehotné ženy.

 

Diagnostika

Na detekciu používame real-time TaqMan PCR systém.

 

Vzorky

Analýzu vykonávame z výteru kloaky, choany, nozdier, spojiviek, krv (plná krv v antikoagulante EDTA), v prípade post mortem je možné analýzu vykonať z tkanív obličiek pečene a sleziny